Szczotkowanie
podłóg drewmianych
WARSZAWA i okolice

Podłoga drewniana może zostać wykończona na kilka sposobów, które dają różne efekty wizualne, ale i parametry użytkowe. Jednym z ostatnich trendów, królującym w wielu wnętrzach, są podłogi celowo postarzane. Zachwycają swoją szlachetnością surowca, a zarazem naturalnością. Jednocześnie zapewniają doskonałe parametry użytkowe.

Speed Parkiet Michał Krużmanowski zawsze trzyma rękę na pulsie. Dlatego w ofercie znajduje się usługa szczotkowania podłogi, czyli specjalnej obróbki drewna pozwalającej na uzyskanie efektu postarzenia.

szczotkowana podłoga

Szczotkowane podłogi – postaw na oryginalne wykończenie podłóg drewnianych

Stara i zniszczona podłoga zawsze wymaga przeprowadzenia prac renowacyjnych, aby ponownie uzyskać dobrą wytrzymałość na uszkodzenia oraz walory estetyczne. Nie inaczej jest w tym przypadku, ponieważ postarzenie osiąga się poprzez… odnowienie.

Szczotkowanie jest zatem wyjątkową metodą wykończenia podłogi, ponieważ cały proces cyklinowania, lakierowania (olejowania) i polerowania ma na celu doprowadzenie jej do tego, żeby wyglądała jak stara.

W ten sposób wydobywa się naturalny charakter drewna, a dzięki temu każde wnętrze nabiera szlachetności i pozwala zachować duch epoki, do którego odwołuje się aranżacja. Podłogi szczotkowane są zatem idealne do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym, vintage, loftowym, ale też eklektycznym, który umiejętnie łączy klimaty tradycyjne z nowoczesnością. Podkreślają niebanalny charakter wnętrza.

Nie ma też przeszkód, aby nadać podłodze szczotkowanej określonego koloru. Doskonałe efekty estetyczne daje proces wybielenia, który jeszcze mocniej uwydatnia usłojenie oraz teksturę drewna. Można też zdecydować się wykończenie naturalnym olejem, dzięki czemu powstrzymuje się procesy oryginalnej barwy lub żółknięcia.

podłoga po szczotkowaniu

Podłoga nowa jak… stara

Szczotkowanie podłogi polega na mechanicznej obróbce drewna, a konkretnie na usunięciu wszystkich miękkich elementów wierzchniej warstwy materiału. W ten sposób uwidacznia się to, co w drewnie najpiękniejsze, czyli jego strukturę – sęki, usłojenie czy naturalne pęknięcia.

Co więcej, te efekty nie tylko widać, ale również czuć. Wystarczy przesunąć rękę po powierzchni, aby zrozumieć różnicę pomiędzy gładką podłogą cyklinowaną i lakierowaną a podłogą szczotkowaną. W tej drugiej można wyczuć układ włókien.

Uwaga – nie każdy gatunek drewna nadaje się do procesu szczotkowania.
Powinien mieć bardzo wyrazisty rysunek słoi. Najlepsze efekty osiąga się w przypadku drewna dębowego lub jesionowego, ale także sosnowego czy jodłowego.

Dlaczego warto szczotkować podłogę drewnianą?

Wiele osób sądzi, że najważniejszą zaletą drewna szczotkowanego jest jego piękny i niepowtarzalny charakter. Niewątpliwie estetyka to ogromny walor.
Jednak warto pamiętać, że podłoga poddana szczotkowaniu wygląda jak użytkowana od wielu lat, ale nie ma wad takiego starego podłoża. Przede wszystkim zyskuje się znakomitą odporność na uszkodzenia i zarysowania, ponieważ usunięta zostaje miękka miazga. Różnica w twardości między podłogą szczotkowaną a nieszczotkowaną wynosi aż 20%.

Dlatego proces szczotkowania warto przeprowadzić, szczególnie gdy podłoga jest wyjątkowo mocno użytkowana, a we wnętrzu przebywają dzieci lub zwierzęta domowe. Nawet gdy pojawią się jakiekolwiek zarysowania, to i tak nie będą w zasadzie widoczne, ponieważ pokryją się ze śladami wykonanymi przez mechaniczną szczotkę. Takich efektów nie da się uzyskać na gładkim podłożu.

Szczotkowanie podłogi nadaje jej również walorów antypoślizgowych, więc jest bezpieczniej. Warto podkreślić, że znaczenie ma charakter wykończenia. W tym przypadku nie polecam lakierowania, ponieważ specyficzna powłoka zniwelowałaby naturalną strukturę szczotkowanego drewna. Oleje lub olejowoski nie tylko podkreślają efekty i zachowują fakturę materiału, ale także głębiej wnikają w drewno (a tym samym skuteczniej je zabezpieczają).

Podłoga szczotkowana

Trwała

Wytrzymała

Elegancka

Odporna na uszkodzenia i zarysowania

Bezpieczna w użytkowaniu

Zapraszam mieszkańców Warszawy i okolic do kontaktu.
Ze Speed Parkiet Michał Krużmanowski Twoja podłoga
nabierze niepowtarzalnego charakteru!