Pytania

Najczęściej zadawane pytania na temat usługi cyklinowania

W tym dziale można zapoznać się z odpowiedziami na pytania, które z reguły pojawiają się przy pierwszym kontakcie. Oczywiście Speed Parkiet zawsze służy swoją pomocą w wyjaśnieniu wszelkiego typu innych kwestii.

Na jakim obszarze działa firma?

Głównym obszarem działalności jest Warszawa. Istnieje ponadto możliwość dojazdu do miejscowości zlokalizowanych w pobliżu stolicy.

Czy podczas cyklinowania mocno się kurzy?

Kiedyś rzeczywiście tak było. Natomiast sprzęt wykorzystywany przez Speed Parkiet to nowoczesne i niemal bezpyłowe maszyny podłączone do efektywnego systemu odsysania pyłu. Oczywiście należy mieć świadomość, że nikt nie jest w stanie zagwarantować braku kurzenia, w 100%, ponieważ trochę pyłu może spaść podczas wyjmowania worka przeciwpyłowego z cykliniarki. Jednak to naprawdę znikome ilości.

Jak długo cyklinuje się podłogę?

Wszystko zależy od tego, jak dużą powierzchnię trzeba odnowić. Jednak cyklinowanie pokoju do 20 m2 razem z uzupełnianiem ubytków z reguły nie zajmuje więcej niż jeden dzień roboczy. Kolejny dzień to lakierowanie lub olejowanie. Warto pamiętać o dodatkowym czasie, niezbędnym na utwardzenie powłoki konserwująco-dekoracyjnej – wtedy nie należy użytkować podłogi. Jego długość zależy od rodzaju wykorzystanego materiału.

Czy bardzo stara podłoga drewniana nadaje się do cyklinowania?

Wszystkie zależy od stopnia zniszczenia. Często się zdarza, że stan podłogi okazuje się lepszy niż to wygląda na pierwszy rzut oka. Jeżeli podłoże pokrywa kilka warstw lakierów i farb, to zazwyczaj podłoga spokojnie nadaje się do odnowienia i nie trzeba ponosić większych kosztów na jej wymianę. Jednak można to ocenić dopiero po dokładnych oględzinach. Co ważne, nawet szpary, pęknięcia czy wgniecenia można naprawić, ale dopiero po przeprowadzeniu głównego cyklinowania.

Wymianę podłogi drewnianej zalecam natomiast wtedy, gdy podłożem zabezpieczającym był szkodliwy subit o działaniu rakotwórczym. W takiej sytuacji niezbędne okazuje się usuwanie subitu, [link do Usuwanie subitu] które również realizuję.

Czy można pozbyć się brzydkich szpar w parkiecie?

W przypadku szpar poniżej 4 mm wystarczy mieszanka pyłu drzewnego i żywicy. Pył pozyskuje się podczas cyklinowania, a dzięki temu barwa szpachli jest identyczna jak cyklinowana podłoga. To ważne, ponieważ nie widać tych miejsc po szparach. Jeżeli szpary są większe, to trzeba je wypełnić paskami drewna. Kluczowe jest tutaj dobranie odpowiedniego odcienia drewna.

Czy malowanie ścian powinno być przed cyklinowaniem podłogi czy po nim?

W związku z tym, że trudniej usunąć farbę ścienną z lakierowanej lub olejowanej podłogi niż zetrzeć ewentualną odrobinę kurzu ze ściany, to odpowiedź jest prosta. Cyklinowanie podłogi drewnianej należy przeprowadzić zdecydowanie po malowaniu ścian.

Co wybrać – lakier czy olej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, czego się oczekuje.

Podłoga lakierowana dłużej się utwardza (nawet do tygodnia) i nie ma opcji miejscowej naprawy fragmentów porysowanych. Jednak jest łatwiejsza w codziennym użytkowaniu i sprzątaniu – szybko się nie brudzi.

Podłoga olejowana (lub woskowana) to rozwiązanie bardziej ekologiczne, które pozwala drewnu oddychać (nie zatyka porów). Można też wykonywać miejscowe naprawy. Natomiast łatwiej na niej osadza się kurz, a poza tym trzeba raz w miesiącu dokładnie taką podłogę pastować.

Zapraszam do galerii zdjęć. Można tam zobaczyć, jak przebiega sama praca oraz jak pięknie wygląda odnowiona podłoga drewniana. W razie jakichkolwiek pytań służę swoją pomocą.