Renowacja
Tarasów
WARSZAWA i okolice

Tarasy drewniane przyciągają wzrok swoimi walorami estetycznymi. Aby jednak tak się stało, trzeba regularnie odnawiać i konserwować drewno.

W przeciwnym razie czynniki atmosferyczne, a zwłaszcza promieniowanie UV, doprowadzają do tworzenia się szarego nalotu, czyli tak zwanej patyny. Mogą też powstawać pęknięcia i szpary z powodu wilgoci, w których łatwo o pojawienie się mchu, glonów, pleśni i grzybów.

Kolejny problem wynika ze zmiennej temperatury zimą. Bardzo niekorzystnie na strukturę drewna wpływa sytuacja, gdy w ciągu dnia jest na lekkim plusie, a w nocy temperatura spada poniżej zera. Prowadzi to do tego, że wilgoć dostająca się w głąb desek zamarza, co skutkuje procesem rozszerzania. Jeżeli trwa to długo i systematycznie, drewno zaczyna się wypaczać albo pękać. W efekcie taras traci swój urok.

Dlatego taras z drewna wymaga renowacji i zabiegów konserwacyjnych.

Co najmniej raz w roku zaleca się czyszczenie i olejowanie desek tarasowych. Podstawowa renowacja tarasu polega na dokładnym wyczyszczeniu podłoża z brudu czy nalotów oraz impregnacji drewna wybranym olejem – bezbarwnym bądź koloryzującym. Jednak to zabiegi doraźne, które nie są w stanie doprowadzić do usunięcia mocnych zabrudzeń, patyny czy starej powłoki olejowej, zaczynającej się łuszczyć. Co kilka lat konieczna się okazuje gruntowana, maszynowa renowacja tarasu.

Speed Parkiet Michał Krużmanowski szybko przywraca naturalne piękno tarasom drewnianym w Warszawie. Dzięki temu ponownie staną się ozdobą domu czy ogródka restauracyjnego.

podłoga na tarasie

Odnawianie tarasów drewnianych

Ręczna renowacja jest dość uciążliwa, szczególnie w przypadku desek ryflowanych. Nie obejdzie się bez szczotek i środków chemicznych. Cały proces trwa długo, ponieważ trzeba dotrzeć do każdej szczeliny, a później poczekać na wyschnięcie drewna. Dopiero na osuszoną powierzchnię można nakładać warstwę oleju. Efekty niekoniecznie mogą spełniać oczekiwania, szczególnie gdy ktoś nie ma wprawy w tego typu pracach.

Zdecydowanie skuteczniejsze i dokładniejsze okazuje się odnawianie tarasu drewnianego za pomocą specjalnej maszyny. Dzięki wyposażeniu w szczotki o różnej ziarnistości precyzyjnie czyści i szlifuje całą powierzchnię drewna – nie tylko górną warstwę, ale także krawędzie oraz ryfle. Można dotrzeć nawet w te miejsca, gdzie trudno byłoby za pomocą tradycyjnej szczotki czy myjki ciśnieniowej.

podłoga na tarasie

Jednocześnie maszyna nie prowadzi do zmian w strukturze drewna. Innymi słowy, tak dogłębne czyszczenie nie powoduje przypadkowego zniszczenia drewna, ale zachowuje go w nienaruszonym stanie. Zastosowanie maszyny sprawia, że przywracanie elegancji tarasom jest komfortowe. Nie trzeba się schylać, aby na kolanach usuwać brud, plamy czy szary nalot.

Co ważne, to czyszczenie na sucho, bez zastosowania wody czy detergentów. Szlifowanie nie generuje również dużej ilości pyłów, które mogłyby zalegać na powłoce desek. Dlatego metoda maszynowej renowacji tarasów drewnianych w Warszawie umożliwia rzeczywiście szybkie usunięcie brudu, a potem zabezpieczenie drewna. Wystarczy zazwyczaj jeden dzień, aby przywrócić pierwotny urok tarasowi.

Skuteczna renowacja tarasów w Warszawie? Tylko ze Speed Parkiet Michał Krużmanowski!

Czyszczenie i konserwacja tarasu w czterech krokach

Skuteczna renowacja tarasu jest możliwa dla każdego typu drewna – zarówno dla gatunków rodzimych, jak i drewna egzotycznego. Nie ma też znaczenia, czy deski są gładkie czy ryflowane. W każdym przypadku proces odnowienia przebiega w podobny sposób.

Krok 1

PREZYCYJNE CZYSZCZENIE DESEK

Optymalnym sposobem jest maszynowe czyszczenie. Oczywiście boki tarasu, miejsca styku ze ścianą budynku czy schody wymagają zastosowania maszyny ręcznej. W miejscach trudno dostępnych konieczne bywa użycie specjalistycznych środków, dzięki którym zniknie patyna. Czasami pojedyncze deski wymagają wymiany.

Krok 2

NAŁOŻENIE PREPARATU ODSZARZAJĄCEGO

Dzięki temu uzyskuje się jeszcze lepsze efekty i całkowicie likwiduje nieestetyczne naloty.

Krok 3

DOKŁADNE USUNIĘCIE POZOSTAŁOŚCI PREPARATU ORAZ PYŁÓW

Po 30 minutach od nałożenia środka likwidującego patynę należy spłukać taras. W tym celu przydaje się myjka ciśnieniowa ze specjalną dostawką. W ten sposób usuwa się nie tylko pozostałości preparatu, ale także pyły wygenerowane podczas szlifowania powierzchni tarasu oraz resztki starych powłok lakierniczych.

Krok 4

ZABIEGI KONSERWUJĄCE

Etap czyszczenia jest niezbędny, aby można było przystąpić po konserwacji tarasu. W tym celu nakłada się warstwę oleju. Trzeba jedynie pamiętać, aby pracę rozpocząć dopiero wtedy, gdy drewno jest całkowicie suche – w innym przypadku olej nie wnikałby głęboko w pory drewna, a tym samym nie spełnił swojej funkcji. Olejowanie z reguły przeprowadza się dwukrotnie. Kiedy olej wyschnie, to matowieje. Taras wtedy z pewnością będzie wyglądać jak nowy.

Kompleksowa renowacja tarasu drewnianego w Warszawie? Nie zwlekaj dłużej z podjęciem decyzji. Już dziś skontaktuj się ze Speed Parkiet Michał Krużmanowski.